AKTUALNOŚCI

DREMA 2022: targi liderów rozwiązań, a nie tylko producentów maszyn

6 października 2022

Obecność na targach, szczególnie tak prestiżowych, jak Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego, z roku na roku nabiera coraz większego znaczenia. Dzieje się tak głównie dlatego, że targi doskonale weryfikują rzeczywistość. Bo o ile w przestrzeni wirtualnej można powiedzieć niemal wszystko, o tyle na targach, każde słowo domaga się dowodu. […]

Obecność na targach, szczególnie tak prestiżowych, jak Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego, z roku na roku nabiera coraz większego znaczenia. Dzieje się tak głównie dlatego, że targi doskonale weryfikują rzeczywistość. Bo o ile w przestrzeni wirtualnej można powiedzieć niemal wszystko, o tyle na targach, każde słowo domaga się dowodu.

– Tegoroczna edycja była szczególna z kilku powodów. Po pierwsze po pandemicznym przestoju targi nabrały rozpędu.  Gościliśmy 377 wystawców z 17 krajów, setki ekspertów, tysiące gości na podwojonej powierzchni wystawowej, która wyniosła 13 600 m2. Liczba osób odwiedzających targi DREMA przekroczyła 10 tys. Po drugie zachwyciliśmy gości zagranicznych (a ci przyjechali m.in. z Turcji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Czech, Austrii, Francji, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Izraela, Mołdawii, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii czy Szwecji) bogactwem rozwiązań i nowości technologicznych, które opracowali polscy inżynierowie.  – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.

Poznańska wystawa została doceniona również przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS. Federacja zatwierdziła listę najważniejszych światowych wystaw obrabiarek do drewna, które zyskały rekomendację na rok 2023. Wśród 12 wyróżnionych, jako jedyna impreza w Polsce, znalazły się targi DREMA.

Obok niezliczonej ilości wystaw, stoisk, robotów i maszyn na szczególną uwagę podczas tegorocznych Targów DREMA zasługuje ekspozycja zorganizowana w ramach projektu „DREMA Dzieciom dla Ukrainy”.

– Była to faktycznie zminiaturyzowana i całkowicie zrobotyzowana fabryka, pracująca na oczach gości targowych. Podczas całego wydarzenia wyprodukowanych zostało sto kompletów mebli dziecięcych, które trafią do dzieci z domów dziecka na Ukrainie” – tłumaczy Andrzej Półrolniczak.

W okresie kryzysu COVID-19 branża drzewna i meblarska notowały niespodziewanie dobre wyniki finansowe, a targi DREMA, jako jedna z nielicznych wystaw na świecie, odbywały się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. W 2021 roku wszystkie główne segmenty branży odnotowały ponadprzeciętną rentowność i zyski, a większość z nich poprawiała wyniki finansowe również w pierwszym półroczu 2022 roku. Kompleksowość, z której słynie poznańska wystawa, widoczna była w portfolio coraz większej liczby firm.

Targi DREMA nie istnieją już bez technologii ułatwiających automatyzację i robotyzacje procesów produkcyjnych. Zagadnieniom tym poświęcona zostanie znaczna część przyszłorocznej wystawy, ale wśród ważnych tematów dla branży drzewnej i meblarskiej nie zabraknie również zagadnień, związanych ze  zrównoważonym rozwojem w przemyśle drzewnym i meblarskim.

Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędzie się w dniach 12-15 września 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.